راهنمای تصویری برای معاملات مارجین در بایننس و افتتاح حساب

چگونه یک حساب معاملاتی مارجین در بایننس افتتاح کنیم؟

پس از اینکه وارد حساب بایننس خود شدید، در سمت راست بالای صفحه بر روی پروفایل خود کلیک کنید. این بخش برای هر شخص متفاوت است و دو کاراکتر اول، آدرس ایمیل شما را نشان می‌دهد. وقتی منو باز شد، بر روی ایمیل خود کلیک کنید تا وارد داشبورد حساب خود شوید.

اگر اطلاعاتی در مورد معاملات مارجین ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که قبل از بازکردن حساب معاملاتی مارجین خود در بایننس، مقاله معاملات مارجین رو حتما مطالعه کنید.

اکنون در داشبورد حساب خود خواهید بود. از این صفحه می‌توانید موجودی حساب خود را مشاهده کنید. در زیر “جزئیات موجودی یا Balance Details “، بر روی گزینه “Margin” کلیک کنید تا روند باز کردن حساب معاملاتی مارجین خود در Binance آغاز کنید. شما نیاز دارید که تأیید هویت (KYC) را تکمیل کرده باشید و مطمئن شوید که کشور شما جزو کشورهای موجود در لیست سیاه نیست. به یاد داشته باشید که فعال کردن FA2 اجباری است.

در مرحله بعدی، یک پنجره بازشو (pop-out) در مورد یک کوییز معاملاتی مارجین خواهید دید. لطفاً آن را کامل کنید و اگر مایل به ادامه دادن هستید، روی دکمه “شروع کوییز یا Start the Quiz ” کلیک کنید.

چگونه وجه را انتقال دهیم؟

پس از فعال کردن حساب مارجین خود، چگونه وجه را انتقال دهیم؟

پس از فعال کردن حساب مارجین خود، شما می‌توانید وجوه را از کیف پول بایننس معمولی خود به کیف پول مارجین خود انتقال دهید. برای انجام این کار لازم است بر روی تب “Wallet” کلیک کنید و سپس گزینه “Margin” را انتخاب کرده و روی دکمه “Transfer” در سمت راست صفحه کلیک کنید.

در مرحله بعد، شما باید انتخاب کنید که کدام کوین را می‌خواهید انتقال دهید. در این صورت از BNB استفاده می‌کنیم.

مبلغی را که می‌خواهید از کیف پول Exchange خود به کیف پول مارجین منتقل کنید را وارد کنید و سپس بر روی گزینه «تأیید انتقال یا Confirm transfer »  کلیک کنید.

چگونه وجه قرض بگیریم؟

پس از انتقال کوین‌های BNB به کیف پول مارجین خود، شما می‌توانید از آن کوین‌ها به عنوان وثیقه برای قرض گرفتن وجوه استفاده کنید. موجودی کیف پول مارجین شما، میزان وجوهی را که می‌توانید وام بگیرید، با نرخ ثابت 5:1 (یعنی 5 برابر) تعیین می‌کند. بنابراین اگر 1 بیت کوین دارید، می‌توانید 4 بیت دیگر را قرض کنید. در این مثال، ما 0.02 BTC را قرض می‌گیریم.

پس از انتخاب کوینی که قصد وام گرفتن آن را دارید، مقدار آن را انتخاب کنید، روی “تایید قرض یا Confirm Borrow ” کلیک کنید.

در مرحله بعدی، حساب مارجین شما با بیت کوینی که در مرحله قبل قرض گرفته‌اید معتبر می‌شود. اکنون شما می‌توانید وجوه قرض گرفته شده را در حالی که بدهی BTC  به اضافه نرخ بهره دارید، معامله کنید. نرخ بهره هر 1 ساعت به روز می‌شود. می‌توانید جفت‌های موجود در حال حاضر و همچنین نرخ‌ آن‌ها را در صفحه مارجین Fee بررسی کنید.

شما همچنین می‌توانید با رفتن به صفحه «موجودی کیف پول یا Wallet Balance » و انتخاب برگه «مارجین» وضعیت فعلی حساب مارجین خود را بررسی کنید.

سطح حاشیه

در سمت راست صفحه، شما می‌توانید سطح مارجین خود را بینید که با توجه به وجوه قرض گرفته شده (مجموع بدهی) و وجوهی که به عنوان وثیقه در حساب مارجین خود نگه می‌دارید (حساب حقوق صاحبان سهام) به شما یک سطح ریسک می‌دهد.

سطح ریسک با توجه به حرکات بازار تغییر می‌کند، بنابراین اگر قیمت‌ها برخلاف پیش بینی شما حرکت کنند، دارایی‌های شما می‌توانند نقد شوند. توجه داشته باشید که در صورت انحلال (لیکوئید شدن)، هزینه‌های اضافی از شما دریافت خواهد شد.

فرمول محاسبه سطح حاشیه به صورت زیر است:

سطح حاشیه = ارزش کل دارایی / (کل قرض گرفته شده + کل سود انباشته شده)

اگر سطح مارجین شما به 1.3 کاهش یابد، یک مارجین کال دریافت خواهید کرد که یادآور این است که یا باید وثیقه خود را افزایش دهید (با واریز وجوه بیشتر) یا وام خود را کاهش دهید (با بازپرداخت وام گرفته شده).

اگر سطح مارجین شما به 1.1 کاهش یابد، دارایی‌های شما به طور خودکار منحل (لیکوئید) می‌شود، به این معنی که بایننس وجوه شما را به قیمت بازار برای بازپرداخت وام می فروشد.

برای بررسی اطلاعات دقیق در مورد موقعیت‌های فعلی خود، روی “موقعیت‌ها یا Positions” کلیک کنید. اگر ترجیح می‌دهید مقادیر را در USDT ببینید، “USDT Benchmark” را در سمت راست انتخاب کنید.

چگونه در مارجین معامله کنیم؟

اگر قصد دارید که از وجوه قرض گرفته شده خود برای تجارت و ترید استفاده کنید، می‌توانید به صفحه مارجین بروید و به طور معمول با استفاده از دستورات Stop-Limit  و OCO معامله کنید.

چگونه بدهی‌های خود را پرداخت کنم؟

برای بازپرداخت بدهی خود، بر روی گزینه «قرض/ بازپرداخت یا Borrow/ Repay » کلیک کنید و سپس برگه «بازپرداخت یا Repay » را انتخاب کنید.

کل مبلغی که باید پرداخت شود، مساوی است با مجموع کل وام گرفته شده به اضافه نرخ بهره. قبل از ادامه دادن، حتما مطمئن شوید که موجودی لازم را دارید.

وقتی آماده شدید، کوین و مبلغی را که می‌خواهید بازپرداخت کنید را انتخاب کنید و روی گزینه «تأیید بازپرداخت یا Confirm repayment » کلیک کنید. توجه داشته باشید که شما فقط می‌توانید از ارز دیجیتال مشابه برای بازپرداخت استفاده کنید.

برگرداندن وجوه به عقب (برگرداندن وجوه به کیف پول معمولی)

اگر شما قصد دارید که وجوه خود را از کیف پول مارجین خود به کیف پول معمولی بایننس خود برگردانید، روی گزینه «انتقال یا Transfer » کلیک کنید و از دکمه بین دو کیف پول برای تغییر جهت انتقال استفاده کنید. سپس، سکه و مقدار را انتخاب کنید و روی «تأیید» کلیک کنید.

شما می‌توانید به طور آزادانه وجوه خود را بدون هیچ هزینه‌ای از یک کیف پول به کیف دیگر شما می‌توانید به طور آزادانه وجوه خود را بدون هیچ هزینه‌ای از یک کیف پول به کیف دیگر منتقل کنید. اما توجه داشته باشید که اگر در حال حاضر دارایی‌های قرض شده دارید، با کاهش وجوه موجود در کیف پول مارجین، سطح ریسک شما افزایش می‌یابد. اگر سطح ریسک شما خیلی زیاد شود و بالا رود، احتمال انحلال (لیکوئید) دارایی‌های شما وجود دارد. بنابراین مطمئن شوید که قبل از استفاده از معاملات مارجین، نحوه عملکرد مارجین را درک کرده اید.

بررسی یک مثال کاربردی

آلیس معتقد است که قیمت BNB افزایش خواهد یافت، به همین دلیل او می‌خواهد یک موقعیت خرید اهرمی در BNB باز کند. برای انجام این کار، او ابتدا وجوه را به کیف پول مارجین خود منتقل می‌کند و سپس بیت کوین را  قرض می گیرد. بعد از آن، آلیس از بیت کوین قرض گرفته شده برای خرید BNB استفاده می‌کند.

اگر قیمت BNB همانطور که آلیس انتظار داشت افزایش یابد، او می‌تواند دارایی‌های خود را بفروشد و بیت کوین قرض گرفته شده را همراه با سود مربوطه بازپرداخت کند. هر باقیمانده برای آن تجارت نشان دهنده سود او خواهد بود.

با این حال، معاملات مارجین می‌تواند سود و زیان را تقویت کند. بنابراین اگر بازار بر خلاف موقعیت آلیس حرکت کند، ضرر بیشتری خواهد داشت.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی تصویری و آموزش مرحله به مرحله باز کردن حساب مارجین ترید در بایننس پرداختیم. ابتدا با اکانت آشنا شدیم و سپس جا‌به‌جایی و انتقال وجه را در بین کیف پول‌های موجود بررسی کردیم و در انتها نیز برای درک بهتر شما عزیزان به بررسی یک مثال پرداختیم تا به طور ملموس بتوانید شرایط را تجربه کنید.

برای دیدن مقالات بیشتر می‌توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا