12 الگوی شمعدانی (کندل استیک) محبوب مورد استفاده در تجزیه و تحلیل تکنیکال

نمودارهای کندل استیک یکی از رایج‌ترین ابزارهای فنی برای تجزیه و تحلیل الگوهای قیمت هستند. در این مطلب به بررسی برخی از شناخته شده‌ترین الگوهای شمعدانی با مثال‌های مصور می‌پردازیم.

اگر می‌خواهید ابتدا با نحوه خواندن نمودارهای کندل استیک آشنا شوید، راهنمای مبتدی برای نمودارهای کندل استیک را بررسی کنید.

چگونه از الگوهای شمعدانی استفاده کنیم؟

الگوهای شمعدانی بی‌شماری وجود دارند که معامله گران می‌توانند از آن‌ها برای شناسایی مناطق مورد علاقه و هدف در نمودار استفاده کنند. از این‌ها می‌توان برای معاملات روزانه، معاملات نوسانی و حتی معاملات موقعیت بلند مدت استفاده کرد. در حالی که برخی از الگوهای شمعدانی ممکن است بینش‌ها و اطلاعاتی را در مورد تعادل بین خریداران و فروشندگان ارائه دهند، برخی دیگر ممکن است موقعیت‌های معکوس، ادامه یا عدم تصمیم را نشان دهند.

توجه به این نکته مهم است که الگوهای شمعدانی لزوماً به خودی خود نشان دهنده سیگنال خرید یا فروش نیستند. بلکه آن‌ها در عوض راهی برای نگاه کردن به ساختار بازار و نشانه‌ای بالقوه از یک فرصت در آینده هستند. به این ترتیب، نگاه کردن به الگوها همیشه مفید است. این می‌تواند زمینه الگوی تکنیکال روی نمودار، و همچنین محیط گسترده‌تر بازار و سایر عوامل باشد.

به طور خلاصه، مانند هر ابزار دیگر تجزیه و تحلیل بازار، الگوهای کندل استیک زمانی که در ترکیب با تکنیک‌های دیگر استفاده می‌شوند بسیار مفید هستند و بیشتین بازدهی را دارند. این‌ها ممکن است شامل روش  Wyckoff، نظریه موج الیوت و نظریه داو باشد. همچنین می‌تواند شامل شاخص‌های تحلیل تکنیکال (TA) مانند خطوط روند، میانگین‌های متحرک، شاخص قدرت نسبی  (RSI)، RSI  تصادفی، باندهای بولینگر، ابرهای ایچیموکو، سهموی SAR یا MACD باشد.

الگوهای معکوس صعودی

الگوی چکش (Hammer)

یک شمعدان با یک فتیله پایین بلند در پایین روند نزولی، که در آن اندازه فتیله پایین حداقل دو برابر اندازه بدنه است.

یک چکش نشان می‌دهد که با وجود اینکه فشار فروش بالا است، گاوها می‌توانند قیمت را نزدیک به بازار باز کنند. یک چکش می‌تواند قرمز یا سبز باشد، اما چکش‌های سبز ممکن است نشان دهنده واکنش گاو نر (بازار صعودی) قوی‌تری باشد.

الگوی چکش معکوس (Inverted hammer)

inverse hammer  نیز نامیده می‌شود، درست مانند یک چکش است، اما با یک فتیله بلند در بالای بدنه به جای پایین. مانند چکش، اندازه فتیله بالایی باید حداقل دو برابر اندازه بدن باشد.

یک چکش معکوس در پایین یک روند نزولی رخ می‌دهد و ممکن است نشان دهنده یک برگشت بالقوه به سمت بالا باشد. فیتیله بالایی نشان می‌دهد که قیمت ادامه حرکت نزولی خود را متوقف کرده است، حتی اگر فروشندگان در نهایت موفق شوند آن را در نزدیکی فضای باز پایین بیاورند. به این ترتیب، چکش معکوس ممکن است نشان دهد که خریداران به زودی کنترل بازار را به دست خواهند آورد.

الگوی سه سرباز سفید (Three white soldiers)

الگوی سه سرباز سفید متشکل از سه شمعدان سبز متوالی است که همگی در بدنه شمع قبلی باز می‌شوند و در سطحی بیشتر از ارتفاع شمع قبلی بسته می‌شوند.

در حالت ایده‌آل، این شمعدان‌ها نباید فتیله‌های پایین‌تری داشته باشند، چرا که نشان می‌دهد فشار خرید مداوم قیمت را بالا می‌برد. از اندازه شمع‌ها و طول فتیله‌ها می‌توان برای کمک در قضاوت در مورد شانس ادامه یا اصلاح احتمالی استفاده کرد.

الگوی حرامی صعودی (گاوی)

حرامی صعودی یک شمع قرمز رنگ بلند است که به دنبال آن یک شمع سبز کوچکتر قرار دارد که به طور کامل در بدنه شمع قبلی قرار گرفته است.

حرامی صعودی می‌تواند طی دو یا چند روز آشکار شود و نشان دهنده این است که شتاب فروش در حال کاهش است و ممکن است به پایان برسد.

الگوهای معکوس نزولی (خرسی)

الگوی مرد حلق آویز (Hanging man)

مرد حلق آویز شده معادل نزولی چکش است. معمولاً در انتهای یک روند صعودی با بدنه کوچک و فتیله پایینی بلند شکل می‌گیرد.

فتیله پایین نشان دهنده این است که فروش زیادی وجود داشته است، اما گاوها موفق شدند کنترل را پس بگیرند و قیمت را بالا ببرند. با در نظر گرفتن این موضوع، پس از یک روند صعودی طولانی مدت، فروش ممکن است به عنوان یک هشدار عمل کند که گاوها به زودی کنترل بازار را از دست خواهند داد.

الگوی ستاره دنباله دار (Shooting star)

ستاره دنباله دار از یک شمعدان با فتیله بالایی بلند، فتیله پایینی کم یا بدون فتیله و بدنه کوچکی که در حالت ایده آل نزدیک به پایین است، ساخته شده است. ستاره دنباله دار شکلی شبیه به چکش معکوس دارد اما در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد.

این نشان دهنده این است که بازار به اوج رسیده است، اما پس از آن فروشندگان کنترل را در دست گرفتند و قیمت را پایین آوردند. برخی از معامله گران ترجیح می‌دهند برای تایید الگو منتظر بمانند تا کندل‌های بعدی باز شوند.

الگوی سه کلاغ سیاه (Three black crows)

سه کلاغ سیاه از سه شمعدان قرمز متوالی ساخته شده‌اند که در درون بدنه شمع قبلی باز می‌شوند و در سطحی پایین‌تر از شمع قبلی بسته می‌شوند.

این الگو، معادل نزولی سه سرباز سفید در الگوهای صعودی است. در حالت ایده‌آل، این شمعدان‌ها نباید دارای فتیله‌های بلندتری باشند،چرا که نشان ‌دهنده فشار فروش مستمر هستند که باعث کاهش قیمت می‌شود. از اندازه شمع‌ها و طول فتیله‌ها می توان برای قضاوت در مورد شانس ادامه استفاده کرد.

حرامی خرس (نزولی)

حرامی خرسی یک شمع سبز بلند است که به دنبال آن یک شمع قرمز کوچک با بدنه‌ای وجود دارد که کاملاً در بدنه شمع قبلی قرار دارد.

حرامی نزولی می‌تواند طی دو یا چند روز آشکار شود، در پایان یک روند صعودی ظاهر می‌شود و ممکن است نشان دهنده کاهش فشار خرید باشد.

الگوی پوشش ابر سیاه (Dark cloud cover)

الگوی پوشش ابر سیاه شامل یک شمع قرمز رنگ است که در بالای شمع سبز قبلی باز می‌شود اما در زیر نقطه میانی آن شمع بسته می‌شود.

این الگو اغلب می‌تواند با حجم بالا همراه باشد، که نشان دهنده این است که حرکت ممکن است از بالا به سمت پایین تغییر کند. معامله گران ممکن است منتظر سومین شمع قرمز برای تأیید الگو بمانند.

الگوهای ادامه دهنده روند

 الگوی سه گانه صعودی (Rising three methods)

 این الگو در یک روند صعودی رخ می‌دهد، که در آن سه شمع قرمز متوالی با بدنه‌های کوچک توسط ادامه روند صعودی دنبال می‌شوند. در حالت ایده‌آل، شمع‌های قرمز نباید محدوده شمع قبلی را نقض کنند. روند ادامه با یک شمع سبز با بدنه بزرگ تأیید می‌شود، که نشان می‌دهد گاوها (موج خرید) دوباره کنترل جهت روند را در دست دارند.

الگوی سقوط سه گانه (Falling three methods)

این الگو، برعکس سه گانه صعودی، نشان دهنده ادامه روند نزولی است.

الگوی دوجی (Doji)

یک Doji زمانی تشکیل می‌شود که سطح باز و بسته یکسان باشند (یا خیلی نزدیک به یکدیگرباشند). قیمت می‌تواند بالا و پایین شود اما در نهایت در سطح باز یا نزدیک به سطح باز، بسته می‌شود. به این ترتیب، یک Doji ممکن است یک نقطه عدم تصمیم گیری بین نیروهای خرید و فروش را نشان دهد. با این حال، تفسیر یک Doji به شدت به زمینه بستگی دارد.

بسته به اینکه خط باز/ بسته شدن کجا می‌افتد، یک Doji را می‌توان به صورت زیر توصیف کرد:

  دوجی سنگ قبر (Gravestone Doji)

این شمع نشان دهنده روند معکوس نزولی با یک فتیله بلند در بالا است و سطح باز/ بسته شدن نزدیک به پاین و بدنه است.

دوجی لنگ دراز (Long-legged Doji)

این الگو نشان دهنده برابری قدرت خریداران و فروشندگان است. اندازه فتیله بالا و پایین تقریبا مساوی است.

الگوی سنجاقک دوجی (Dragonfly Doji)

بدنه شمع کوچک است و شمع صعودی یا نزولی (بسته به زمینه) فتیله بلندی در پایین دارد و سطح باز/ بسته شدن نزدیک به بالا قرار دارد.

طبق تعریف اولیه و اصلی  Doji، باز و بسته شدن باید دقیقاً یکسان باشند. اما، اگر باز و بسته یکسان نباشند، و در عوض بسیار نزدیک به یکدیگر باشند، چه می‌شود؟ به این حالت فرفره یا دوکی شکل می‌گویند. با این حال، از آنجایی که بازارهای ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار نوسان داشته باشد، یک Doji دقیق نادر است. به این ترتیب، شمع‌های دوکی شکل، بیشتر به‌عنوان شمع‌های دوجی تفسیر می‌شوند.

الگوهای شمعدانی بر اساس شکاف قیمت

الگوهای شمعدانی بسیار زیادی وجود دارد که از شکاف قیمتی استفاده می‌کنند. شکاف قیمت زمانی ایجاد می‌شود که یک دارایی مالی بالاتر یا پایین‌تر از قیمت بسته شدن قبلی خود باز می‌شود، که باعث ایجاد شکاف بین دو کندل می‌شود. از آنجایی که بازارهای ارزهای دیجیتال به صورت شبانه روزی معامله می‌کنند، الگوهای مبتنی بر این نوع شکاف‌های قیمتی وجود ندارند. با این وجود، شکاف قیمتی همچنان در بازارهای غیر نقدشونده ممکن است رخ دهد.

سخن پایانی

برای هر معامله‌گری ضروری است که حداقل با الگوهای کندل استیک آشنا باشد، حتی اگر آن‌ها را مستقیماً در استراتژی معاملاتی خود وارد نکنند.

در حالی که این الگوها بدون شک می‌توانند برای تجزیه و تحلیل بازارها مفید باشند، مهم است که به خاطر داشته باشید که آن‌ها بر اساس اصول یا قوانین علمی نیستند. آن‌ها در عوض نیروهای خرید و فروش را که در نهایت بازارها را هدایت می‌کنند، منتقل و تجسم می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا