معرفی 10 ارز دیجیتال برتر بازار

ارزهای دیجیتال برخلاف مسکوکات رایج دولتی که توسط یک سامانه مرکزی اداره می‌شود، روی بستر بلاک‌چین قرار دارند. با اینکه ارز بیت‌کوین معروف‌ترین ارز دیجیتال برتر بازار است، اما با پیدایش و ظهور روز افزون ارزهای جدید، سرمایه گذاران و معامله گران این دسته از ارزها با چالش‌ها و انتخاب‌های گوناگونی رو به رو می‌شوند. همچنین به دلیل بی‌ثباتی این ارزها، بسیار مهم است که بدانیم کدام یک از آن‌ها برای سرمایه گذاری از همه بهتر است. در این مطلب قرار است با 10 تا از مهم‌ترین و بهترین ارزهای دیجیتال بازار آشنا شویم.

مارکت کپنام ارز
$568.43 billionبیت‌کوین
$221.52 billionاتریوم
$37.03 billionبایننس
$36.3 billionریپل
$10.8 billionدوج‌کوین
$10.35 billionکاردانو
$6.29 billionپالیگان
$4.35 billionآوالانچ
$3.89 billionچین‌لینک
$190.26 millionترا 2

1. بیت‌کوین

ارز دیجیتال برتر بیت کوین

می‌شود گفت که تقریبا کسی نیست که اسم این ارز دیجیتال برتر را تا به حال نشنیده باشد. این ارز از تمامی ارزهای دیگر بیشتر در بازار دوام آورده است. و دلیلش هم روشن است. چرا که این ارز در بین تمامی گزینه‌های سرمایه گذاری، بیشترین میزان کپ و بیشترین قیمت خرید را به خود اختصاص داده است. همچنین بسیاری از کسب و کارها و بانک‌های بزرگ شروع به قبول کردن بیت‌کوین برای پرداخت‌ها و تبادلات مالی خود کرده اند. یکی از مواردی که برخی شرکت‌ها و کمپانی‌‌ها از به رسمیت شناختن این ارز اجتناب می‌کنند، ضرری است که استخراج این ارز به محیط زیست می‌زند.

ریسک‌های سرمایه گذاری بر بیت‌کوین

  • ارزش این ارز به شدت درحال نوسان است و ممکن است در طول یک ماه ارزش آن هزاران دلار صعود یا افت کند. که این اتفاق در سال 2022 رخ داد و به دنیا ثابت کرد که این ارز نمی‌تواند ابزار خوبی برای جلوگیری از تورم باشد.
  • اگر تحمل نوسانات این چنینی را ندارید و می‌توانند شما را مضطرب کنند، پیشنهاد به استفاده از این ارز نمی‌کنیم. اما اگر این را در ذهن داشته باشید که سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال یک پروسه طولانی است، این نوسانات شما را تحت تأثیر قرار نخواهند داد و در بلند مدت سرمایه گذاری شما بی‌نتیجه نخواهد ماند.
  • یکی دیگر از موانع قیمت بالای هر یک واحد بیت‌کوین است که در حال حاضر ارزشی نزدیک به 30،000 دلار دارد؛ که برای افرادی که نمی‌خواهند بخشی از یک بیت‌کوین را خریداری کنند یک پوئن منفی به حساب می‌آید.

2. اتریوم

ارز دیجیتال برتر اتریوم

یکی دیگر از ارزهای موجود در لیست ارز دیجیتال برتر، اتریوم است. اتریوم در واقع شبکه‌ای است که به کاربران اجازه می‌دهد ارز دیجیتال خود را ساخته و ثبت کنند. همچنین به آن‌ها امکان تشکیل قراردادهای هوشمند را می‌دهد. با وجود این که این ارز بسیار از بیت‌کوین کم ارزش‌تر است و نمی‌توان به آن ارز دیجیتال برتر گفته شود، اما باز هم به عنوان یک کاندید خوب برای سرمایه گذاری در نظر گرفته می‌شود.

با این که این ارز بسیار دیرتر از رقبای خود وارد بازار شد، اما به سرعت رشد کرد به طوری که اکنون این عنوان معروف‌ترین بستر بلاک‌چین دنیا و رتبه دوم با ارزش‌ترین ارز را در اختیار دارد.

همچنین این سامانه با اجرای طرحی به نام “تلفیق” (The Merge) در سال 2022 باعث کاهش انرژی مصرفی شبکه‌ی خود شد. به این صورت که اتریوم شبکه‌ی خود را به یک توافق نامه‌ی اثبات سهم (proof-of-stake-based consensus) تبدیل کرد که در آن با کاهش دادن تعداد سکه‌ها، استخراج و ماین کردن اتریوم را منسوخ و بی‌اثر کردند. با این که این ارز از مقبولیت رقیب خود یعنی بیت‌کوین برخوردار نیست، اما امروزه شرکت‌های با سابقه‌ی زیادی دارند به استفاده و به رسمیت شناختن این ارز روی می‌آورند.

ریسک‌های سرمایه گذاری بر اتریوم

  • هر چند طرح تلفیق مصرف انرژی این سامانه را به شدت کاهش داد، اما مشکل آهسته بودن سرعت تراکنشات شبکه و هزینه‌ی زیاد گَس فی (Gas fee) را حل نکرده است. در حال حاضر این پلتفرم فقط یک خط برای تراکنشات مالی دارد که این قضیه منجر به اورلود و کاهش سرعت تبادلات می‌شود.
  • کارمزد تراکنش این شبکه نیز بسیار بالا است. که البته اتریوم با قول اجرای طرح “دنک‌شاردینگ” (danksharding) و استفاده از رول‌آپ‌ها قصد دارد این هزینه را تا 100 برابر کاهش دهد.

3. بایننس (BNB)

ارز دیجیتال برتر BNB

بایننس یکی دیگر از ارزهای موجود در لیست ارز دیجیتال برتر است. به دلیل کارکرد آن در طول زمان، بایننس امروزه یکی از آن ارزهای دیجیتال مورد اعتماد و خوب برای سرمایه گذاری است. یکی از مواردی که درمورد بایننس خاص است، این است که کوین‌های بایننس هر سه ماه یک بار نابود می‌شوند و به اصطلاح می‌سوزند. این اتفاق در 19 ژوئیه امسال رخ داد و توکن‌ها را به میزان 99/1 میلیون کاهش داد، چیزی حدود 44/619 میلیون دلار. این موضوع در مدت کوتاه روی قیمت تأثیر گذار نیست. در بلند مدت به دلیل کمیاب شدن این توکن‌ها، می‌تواند دچار افزایش قیمت شود. در حال حاضر 153،854،795 بایننس در دنیا وجود دارد و همگی آن‌ها در حال گردش در حساب‌های مختلف اند.

ریسک‌های سرمایه گذاری بر بایننس

به دلیل آن که این ارز دیجیتال برتر به طور عمومی بومی ایالات متحده‌ی آمریکا است. اخبار، رسانه‌ها، حواشی و اتهامات وارده به این ارز باعث نوسان قیمت این ارز می‌شود. این ارز در طول این سال‌ها بسیار توسط اداره‌ی اوراق بهادار و داد و ستد آمریکا مورد اتهام‌های مختلفی قرار گرفته است؛ که هرکدام از این اتهامات تأثیر خود را روی قیمت این ارز داشته اند.

4. ریپل (XRP)

ارز دیجیتال برتر XRP

این ارز دیجیتال برتر توسط بنیان گذاران شرکت فناوری و پردازش پرداخت “ریپل” (Ripple) ساخته شده است. از این شبکه می‌توان برای تبادل و معامله ارزهای بدون پشتوانه و همچنین دیگر ارزهای دیجیتال استفاده کرد. در ابتدای سال 2017، ارزش این ارز 006/0 دلار بود، ولی ارزش آن اکنون چیزی حدود 11،395 درصد افزایش داشته است.

ریسک‌های سرمایه گذاری بر ریپل

یکی از مواردی که سرمایه‌ گذاران شبکه ریپل با آن مشکل داشتند، مقاومت سازندگان این شبکه علیه غیرمتمرکز ساختن آن و به بیان دیگر افزایش امنیت آن بود که بسیاری را ناراضی کرده بود. اما بالاخره سازندگان دست از لجاجت خود برداشته و این سامانه را ارتقاء دادند. جدا از عدم ثبات بازاری، سرمایه گذاری روی این ارز با ریسک و خطر دیگری رو به رو نیست.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال، پیشنهاد می‌کنم که اینجا کلیک کنید.

5. دوج‌کوین (DOGE)

ارز دیجیتال برتر دوج

این ارز دیجیتال برتر معروف در ابتدا به شکل یک شوخی با ارزهای دیجیتال شروع شد ولی برخلاف همه‌ی باورها کم کم به دلیل شهرت زیادی که به دست آور، تبدیل به یک ارز دیجیتال واقعی و قدرتمند شد. برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال، تعداد نامحدودی سکه دوج‌کوین قابل ساخته شدن است و مانند بیت‌کوین موجودی محدود ندارد. که این موضوع بزرگترین ریسک سرمایه گذاری آن را باعث می‌شود.

ریسک‌های سرمایه گذاری بر دوج

به دلیل این که ساختن کوین‌های این شبکه به راحتی و بدون محدودیت امکان پذیر است. به دلیل افزایش تعداد آن و کاهش کمیابی، ارزش این ارز می‌تواند دچار نزول شود.

6. کاردانو (ADA)

ارز دیجیتال برتر کاردانو

کاردانو ارزی با رد پای کوچک است. و این موضع برای برخی سرمایه گذاران خوشایند است. چرا که این انرژی و هزینه صرف شده برای تراکنش با استفاده از این ارز، در مقایسه با دیگر ارزهای بزرگ مثل بیت‌کوین و اتر، سریع‌تر و ارزان‌تر است. در سال 2021، کاردانو ارتقائی به نام “هارد فورک” (Hard fork) را معرفی کرد که در آن باز کردن قرارداد هوشمند با استفاده از این بستر میسر می‌شد.

ریسک‌های سرمایه گذاری بر کاردانو

با وجود بهتر شدن شبکه و کارکرد قراردادهای هوشمندی که این شبکه ارائه می‌دهد، کاردانو باز هم به خوبی دیگر ارزهای موجود در لیست ارز دیجیتال برتر بزرگتر نمی‌شود. چرا که کمتر بودن استفاده کنندگان این ارز یعنی تعداد سرمایه گذار کمتر. که این برای آن دسته از سرمایه گذارانی که می‌خواهند ارزی که روی آن سرمایه گذاری می‌کنند از نرخ اخذ بالایی برخوردار باشد آن چنان گزینه‌ی خوبی نیست.

7. پالیگان (متیک)

ارز دیجیتال برتر متیک

ارز دیجیتال برتر دیگر موجود در این لیست، متیک است. این شبکه توسط تیمی طراحی شد که کمک بسیاری به اتریوم برای راه اندازی‌ پلتفرم بلاک‌چین خود کمک کرد. در واقع این شبکه برای پشتیبانی از اتریوم و ارتقاء زیرساخت آن طراحی شده است. در واقع این شبکه سامانه مولتی-چین اتریوم را تقویت کرده، درست مثل این که به جای یک لایه، دو لایه برای داشته باشیم. همچنین این ارز دیجیتال برتر توسط بایننس و کوین‌بِیس هم پشتیبانی می‌شود. توکن این شبکه متیک نام دارد و برای پرداخت، کارمزد تراکنشات و معاملات قابل استفاده می‌باشد. همچنین این شبکه از استیبل ‌کوین تتر پشتیبانی می‌کند که یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد این شبکه است.

ریسک‌های سرمایه گذاری بر پالیگان

پالیگان در اصل برای حل مشکل سرعت شبکه‌ی اتریوم طراحی شده است. که با ارتقاء اخیر اتریوم، که تلفیق نام داشت، این شبکه در واقع مهم‌ترین برتری خود را از دست خواهد داد.

8. آوالانچ (AVAX)

ارز دیجیتال برتر AVAX

آوالانچ ارز دیجیتال برتر دیگر موجود در این لیست است. در حقیقت یک بلاک‌چین “لایه یک” جدید است_یک بلاک‌چین که پروتوکل پایه را برای ساخت یک سیستم قابل ارتقاءتر آماده می‌کند_ که به عنوان رقیب اتریوم توسط شرکت اِیوا لبز طراحی شده است.  هر کدام از سه بلاک‌چین‌های آوالانچ به صورت جداگانه در حال کار هستند و معاملات را تأیید می‌کنند. این به شدت به شبکه‌ی آوالانچ کمک می‌کند تراکنشات سنگین را به راحتی انجام دهد. و به دلیل این سرعت در جابجایی حجم مالی زیاد است که بین استفاده کنندگان شبکه‌ی اتریوم درحال مشهور شدن است.

ریسک‌های سرمایه گذاری بر AVAX

از آن جایی که خرید و فروش ارز مخصوص این شبکه از سال 2020 راه اندازی شد. اطلاعات آماری محکم و موثقی درمورد این ارز در دسترس نیست. از این رو سرمایه‌ گذاری روی این ارز از ارزهای دیگری که تا کنون بررسی کرده ایم نیز ریسک بالاتری دارد.

9. چین‌لینک (LINK)

ارز دیجیتال برتر چین لینک

چین‌لینک ارز دیجیتال برتر دیگر موجود در این لیست که از یک شبکه‌ی اوراکل غیرمتمرکز برای اجرای تراکنشات خود استفاده می‌کند. اینگونه باعث افزایش امنیت تراکنشات بین بلاک‌چین‌ها می‌شود. یکی دیگر از نقاط مثبت چین‌لینک این است که با شرکت گوگل همکاری دارد. و از طریق این همکاری گوگل با استفاده از شبکه‌ی چین‌لینک کاربران با به خدمات سرویس فضای ابری (Cloud) متصل می‌کند.

ریسک‌های سرمایه گذاری بر چین‌لینک

برخلاف کاربرد و حمایتی که از جانب بسیاری از سرمایه‌ گذاران و گوگل دریافت کرده. بازار ارز دیجیتال این شبکه هم به نسبت دیگر ارزهای دیجیتال بی‌ثبات، ناپایدار و غیرقابل پیش‌بینی است.

10. ترا 2 (لونا)

ارز دیجیتال برتر LUNA tera2

یکی دیگر از ارزهای موجودر در لیست 10 ارز دیجیتال برتر، ترا 2 است.نسخه‌ی قبلی ترا از استیبل ‌کوین‌ها برای سامانه‌های پرداختی خود استفاده می‌کرد. اما بخاطر بی‌ثباتی و غیرقابل پیش بینی بودن بازار، شبکه‌‌ی ترا در می 2022 از هم پاشید و به غیر از ترا، بسیاری از پلتفرم‌های ارز دیجیتال هم در آن زمان ورشکسته شدند. اما پس از این شکست، ترا دوباره به شکل جدید و با تغییر نام توکن خود از LUNC به LUNA، اما این بار بدون الگوریتم استیبل‌ کوین و برای جبران خسارات وارد شده به سرمایه گذاران پس از شکستی که داشت وارد شد. البته سکه‌های LUNC به صورت جداگانه از LUNA در حال خرید و فروش هستند.

ریسک‌های سرمایه گذاری بر ترا 2

دلایل پایه گذاری این شبکه ضد و نقیض است و تحلیلگران هنوز از بابت ماندگاری این شبکه و ارز آن مطمئن نیستند. حواستان باشد که امروزه ارزها و شبکه‌های مختلفی روزانه راه اندازی می‌شوند و سرمایه‌ گذاری شما روی آن‌ها لازمه تحمل و ریسک پذیری بالای شما است.

در نهایت سرمایه گذاری فرآیندی زمان‌بر، وقت گیر و ملزم صبر، حوصله و ریسک پذیری است. با این که هیچ ارز دیجیتالی نیست که سرمایه گذاری بر روی آن کاملا بی‌خطر باشد، امیدواریم لیست 10 ارز دیجیتال برتر، قدری تصمیم گیری را برای شما راحت‌تر کرده باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا