ترید: هنر یا علم؟ به بررسی عوامل تأثیرگذار بر موفقیت در ترید بپردازیم

موفقیت در ترید، همه ما تجربه کرده‌ایم که پس از یک معامله ناموفق، آرزو کنیم ای کاش کسی بود تا ما را از اشتباه نجات دهد. رعایت نکات پایه و اصول اولیه می‌تواند بسیاری از زیان‌های ناشی از بی‌تجربگی یا عدم آگاهی را جبران کند.

تریدرهای حرفه‌ای و موفق معمولاً اصول مشترکی دارند که پایبندی به آن‌ها منجر به موفقیت بیشتر آنان می‌شود. در این مقاله سعی شده است تا 16 نکته‌ای که باعث می‌شود تریدرها کمتر از عبارت “ای کاش” استفاده کنند، بیان شود.

با رعایت این نکات می‌توان ترید حرفه‌ای‌تری داشت و از ضررهای احتمالی جلوگیری کرد. امیدوارم این مقاله بتواند راهنمای مفیدی برای تریدرهای تازه‌کار و حرفه‌ای باشد.

ترید چیست؟

معامله گری یا تریدینگ یکی از مشاغل جذاب و پر درآمد در عرصه بازارهای مالی است. ترید (Trade) به معنای خرید و فروش دارایی‌هایی مثل سهام، ارزهای دیجیتال، طلا و… به منظور کسب سود است.

تریدرها یا معامله‌گران افرادی حرفه‌ای هستند که با آموزش‌های تخصصی، مهارت‌های لازم برای موفقیت در این حرفه را کسب می‌کنند. آن ها می‌توانند به صورت انفرادی یا در سطح بین‌المللی، اقدام به خرید و فروش دارایی‌ها کنند.

ترید چیست؟
ترید چیست؟

تریدر کیست؟

تریدر یا معامله‌گر (Trader) عنوانی است که به افراد حرفه‌ای در زمینه خرید و فروش دارایی‌ها در بازارهای مالی اطلاق می‌شود. تریدرها معمولاً به صورت انفرادی و مستقل فعالیت می‌کنند و با بررسی دقیق شرایط بازار، بهترین زمان برای ورود و خروج از معاملات را تشخیص می‌دهند.

تریدرها در بازارهای متنوعی همچون بورس، ارزهای دیجیتال، فارکس و… فعالیت می‌کنند. آن ها باید با شناسایی الگوها و روند بازار، استراتژی مناسبی را پیاده‌سازی کنند تا بتوانند در نوسانات بازار، موقعیت‌های سودآوری برای خرید و فروش پیدا کنند. تریدری در ارزهای دیجیتال نیازمند مهارت و تجربه بالایی است.

هر تریدری در ارزهای دیجیتال پس از مدتی تجربه و فعالیت، استراتژی ویژه خود را در معاملات به کار می‌گیرد. برخی سازمان‌ها نیز بودجه‌ای را در اختیار تریدرها قرار می‌دهند تا از طرف آن‌ها معامله کنند.

اما پیشرفت تکنولوژی و رواج معاملات الگوریتمی و فرکانس بالا، کار را برای تریدرهای سنتی دشوارتر کرده است. در معاملات فرکانس بالا، خرید و فروش به صورت خودکار و در چند ثانیه انجام می‌شود.

بنابراین اگر دانش و تجربه کافی داشته باشید، می‌توانید در بازه‌های زمانی کوتاه با استفاده از این روش‌های نوین، سود سرشاری به دست آورید. البته ریسک بالای این نوع معاملات را نیز باید در نظر گرفت. با آگاهی و دقت کافی می‌توانید موفق عمل کنید.

رفتار معامله گران در هر تایمی از بازار چگونه است؟

معامله‌گران حرفه‌ای برای موفقیت در شرایط مختلف بازار، الگوهای رفتاری خاصی دارند:

  • در بازار صعودی، با حفظ آرامش و دقت در انتخاب نقاط ورود، ریسک محدودی می‌پذیرند.
  • در بازار نزولی، با خونسردی پوزیشن‌های ضعیف را می‌بندند و بر مدیریت پرتفولیو تمرکز می‌کنند، نه باز کردن پوزیشن جدید.
  • در بازار مسطح، از معامله‌گری بی‌حساب‌وکتاب پرهیز کرده و با تحلیل بنیادی منتظر ایجاد معامله‌ای تازه می‌مانند. همچنین به بهبود مهارت‌های خود می‌پردازند.

آن‌ها سعی می‌کنند این الگوها را مثل یک کار روتین انجام دهند تا نتایج مثبت کسب کنند.

ویژگی‌های مشترک تریدر ها برای موفقیت در ترید

موفقیت در ترید نیازمند تصمیم‌گیری‌های درست و به‌موقع است. تریدرهای حرفه‌ای معمولاً استراتژی‌های مشخصی برای تصمیم‌گیری دارند.

ویژگی‌های مشترک تریدر ها برای موفقیت در ترید
ویژگی‌های مشترک تریدر ها برای موفقیت در ترید

ابتدا سبک ترید خود را مشخص می‌کنند، چرا که تصمیم‌گیری‌ها بستگی به سبک ترید دارد. تحقیق و مطالعه را مبنای تصمیمات خود قرار می‌دهند. تنها پولی را وارد ترید می‌کنند که توانایی تحمل زیان آن را داشته باشند و از ریسک‌های غیرمنطقی پرهیز می‌کنند.

همچنین به مدیریت ریسک و تعیین حد ضرر می‌پردازند و در تصمیم‌گیری‌ها احساسات را کنار گذاشته و منطقی عمل می‌کنند. در مجموع، تریدر موفق با در نظر گرفتن همه جوانب، تصمیم می‌گیرد.

هنر ترید و تحلیل

معامله‌گری در بازارهای مالی بیش از آنکه یک علم باشد، یک هنر است. همانند سایر هنرها نظیر نقاشی، موسیقی، بازیگری و مدیریت، ترید نیز دارای قواعد و اصولی است که باید آموزش دیده شود.

نکته قابل توجه اینجاست که هرچند می‌توان به یک تازه‌کار ترید، مواردی همچون تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، شمارش امواج، شناسایی الگوها و محاسبه ریسک و حجم معامله را آموزش داد، اما معامله‌گری را نمی‌توان به طور کامل به وی منتقل نمود. زیرا معامله‌گری نیازمند ذوق و شهود و تجربه‌ای است که تنها از طریق تمرین و عمل به دست می‌آید. پس معامله‌گری یک مهارت هنری به حساب می‌آید.

هنر موفقیت در ترید و تحلیل آن
هنر موفقیت در ترید و تحلیل آن

همانطور که تمام فارغ التحصیلان یک رشته دانشگاهی، علی‌رغم گذراندن دروس مشترک، موفقیت‌های متفاوتی در عرصه شغلی خواهند داشت، در معامله‌گری نیز افراد، با وجود آموزش‌های یکسان، عملکردهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

دلیل این امر آن است که برخی مهارت‌ها ذاتی و غیرقابل آموزش هستند. به عنوان مثال، صبر و خونسردی که معامله‌گر هنگام ورود یا خروج از بازار نشان می‌دهد، نمی‌تواند به طور کامل آموزش داده شود. تشخیص اینکه صبر از روی هوشمندی است یا ترس و طمع، نیازمند ذوق، شهود و تجربه است. پس معامله‌گری هنری است که نمی‌توان آن را صرفاً از راه آموزش، منتقل کرد.

مسیر موفقیت در ترید

برای رسیدن به موفقیت مستمر در معامله گری، صرفاً داشتن دانش و آگاهی کافی نیست، بلکه باید آن را به یک هنر و مهارت تبدیل کرد.

برای تبدیل دانش به هنر معامله‌گری، نیاز است تا فرد به درک عمیق و تمایز میان تحلیل و ترید، نقش روان‌شناسی، و اهمیت مدیریت سرمایه و روان در ترید دست یابد.

علاوه بر این‌ها، انتخاب مسیر درست و پیمودن آن با صبر و حوصله، کسب تجربه، و یادگیری از راهنمایان کاربلد نیز ضروری است.

در غیر این صورت، عدم حرکت در مسیر صحیح می‌تواند تبعات و ضررهای جبران‌ناپذیری برای معامله‌گر به همراه داشته باشد. پس تنها با طی کردن این مراحل است که معامله‌گر می‌تواند از دانش به هنر برسد و موفقیت مستمر کسب کند.

نکات مهم در خصوص موفقیت در ترید

در ادامه این مقاله، به بررسی 16 نکته مهم که در موفقیت یک تریدر، موثر است، می‌پردازیم:

در بازارهای مالی از رفتار احساسی، پرهیز کنید

در بازارهای مالی، عواطف و احساسات می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری‌های اشتباه و در نتیجه ضرر و زیان شود.

اصطلاحات FUD و FOMO به ترتیب به معنای ترس، عدم اطمینان و تردید و نیز ترس از از دست دادن فرصت‌ها هستند که هر دو می‌توانند منجر به تصمیم‌گیری‌های عجولانه و غیرمنطقی شوند.

برای موفقیت در ترید در بازارهای مالی از رفتار احساسی، پرهیز کنید
برای موفقیت در ترید در بازارهای مالی از رفتار احساسی، پرهیز کنید

بنابراین، توصیه می‌شود که برای موفقیت در ترید، همیشه از کلاهبرداری‌هایی که با هدف پامپ و دامپ ایجاد می‌شوند، اجتناب کرده و اخبار و اطلاعات را تنها از منابع معتبر دنبال کنید. مثال اخیر آن ارز دیجیتال Squid Game بود که پس از پامپ کردن، به یکباره به صفر رسید. در مجموع، کنترل عواطف و جلوگیری از تاثیرپذیری از هیجانات، کلید موفقیت در بازارهای مالی است.

از ترس و طمع به دور باشید

در معامله‌گری، تعادل بین ترس و طمع بسیار مهم است.

هنگام ترید، توصیه می‌شود تنها بخشی از سرمایه را وارد بازار کرد تا در صورت اشتباه، ضرر کمتری متحمل شوید. اگر تمام سرمایه را سرمایه‌گذاری کنید و اشتباه کنید، ضرر جبران‌ناپذیری می‌بینید.

پس بهتر است تا برای موفقیت در ترید، نه ترسو باشید که فرصت‌ها را از دست بدهید و نه طمع‌کار که تمام سرمایه را ریسک کنید. معامله‌گری موفق، نیازمند تعادل بین ترس و طمع است تا بتوان به سود مداوم و پایدار دست یافت.

سبد سرمایه تعریف کنید

سبد سرمایه به مجموعه ای از دارایی های مالی گفته می‌شود که یک سرمایه گذار برای تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری خود و کاهش ریسک، در آن سرمایه گذاری می‌کند.

در بازار ارزهای دیجیتال توصیه می‌شود برای موفقیت در ترید، به جای سرمایه گذاری روی یک ارز دیجیتال خاص، سبدی از چند رمزارز مختلف تشکیل دهید.

همچنین تنوع بخشیدن به سبد سرمایه با سرمایه گذاری همزمان در بازارهای موازی مانند بورس، طلا و سکه نیز توصیه می‌شود. این کار به درک بهتر بازار کریپتو و تحلیل دقیق تر آن کمک می‌کند.

برای موفقیت در ترید سبد سرمایه تعریف کنید
برای موفقیت در ترید سبد سرمایه تعریف کنید

کار تیمی داشته باشید

در شروع کار معامله‌گری، تشکیل تیمی متشکل از افراد بادانش، خوش‌فکر و مورد اعتماد، بسیار مفید است.

فعالیت گروهی به تصمیم‌گیری‌های عاقلانه‌تر و دور از هیجانات کمک می‌کند. با بررسی یک موضوع از زوایای مختلف، می‌توان به تحلیل‌های دقیق‌تری دست یافت.

البته برای موفقیت در ترید باید در انتخاب اعضای تیم دقت کرد تا افراد ترسو، غیرمتخصص یا طمع‌کار وارد تیم نشوند. چنین افرادی می‌توانند منجر به تصمیم‌گیری‌های اشتباه و در نتیجه بروز ضرر و زیان‌های جدی شوند. پس انتخاب دقیق اعضاء، کلیدی‌ترین نکته در تشکیل تیم موفق ترید است.

از همراهی کورکورانه پرهیز کنید

در بازارهای مالی، همراهی کورکورانه با اکثریت و جریان اصلی، همیشه بهترین راه نیست. به جای تقلید از دیگران، باید موج‌سوار بود نه دنباله‌رو موج. یعنی در برخی مواقع که همه در حال فروش هستند، کمی خرید کرد و برعکس.

برای موفقیت در ترید از همراهی کورکورانه پرهیز کنید
برای موفقیت در ترید از همراهی کورکورانه پرهیز کنید

چرا که هنگامی که بازار به سمت کف قیمت حرکت می‌کند، زمان مناسبی برای خرید است و وقتی به اوج قیمت نزدیک می‌شود، زمان فروش. پس با تفکر مستقل و عکس‌العمل‌های معکوس، می‌توان موج‌سوار شد و به سود بیشتری دست یافت.

از دانش خود برای موفقیت در ترید استفاده کنید

سرمایه اصلی در معامله‌گری، دانش و آگاهی است، نه سرمایه مالی. توجه داشته باشید که نباید وقت خود را صرف مطالعه اخبار و شایعات بی‌اساس کنید. به جای این کار، باید بر افزایش سطح دانش خود در مورد بازارهای مالی متمرکز شوید.

هر چه مهارت‌ها و توانایی‌های تحلیلی و تصمیم‌گیری بهتری داشته باشیم، موفقیت بیشتری کسب خواهیم کرد. پس سرمایه‌گذاری روی دانش، مهم‌ترین سرمایه‌گذاری برای یک معامله‌گر است.

به سود کسب شده، راضی باشید!

برای موفقیت پایدار در معامله‌گری، طمع بیش از حد به سود، گامی در جهت اشتباه است. به جای تعقیب سودهای کلان، باید به دنبال سودهای معقول و منطقی در موقعیت‌های مناسب بود.

تا زمانی که مهارت کافی کسب نشده، توصیه می‌شود از معامله در بازارهای بسیار پر نوسان اجتناب شود و یا حتی معامله متوقف شود. 

قناعت و صبور بودن، کلید ماندگاری و موفقیت در این حوزه است. قناعت به سودهای کوچک، در نهایت منجر به سودآوری بیشتر و پایدارتر خواهد شد.

برآیند رفتار شما، ملاک قضاوت است و نه تک‌تک معاملات

در معامله‌گری، نباید صرفاً به نتیجه تک تک معاملات خود توجه کرد، بلکه باید به کلیت و برآیند رفتار سرمایه‌گذاری خود نگاه کرد.

همچنین نباید پس از یک معامله ضررده، ناامید شد. مهم این است که در مجموع، سودها بیشتر از ضررها باشد. پس باید به جای تمرکز بر روی نتایج فردی، به روند و الگوی کلی معامله‌گری خود توجه کرد. اگر الگوی مثبت و سودآور باشد، نباید نسبت به ضررهای جزئی نگران شد. مهم برآیند و کلیت رفتار است.

به اقتصاد‌های بزرگ فکر کنید

در معامله‌گری، توجه به اوضاع اقتصادی و سیاسی کشورهای پرنفوذ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. باید نسبت به تحولات و تصمیمات اقتصادی کشورهای قدرتمند مانند آمریکا، روسیه و چین بسیار حساس بود.

سیاست‌های این کشورها می‌تواند تاثیر عمده‌ای بر روندهای صعودی یا نزولی بازارها داشته باشد و منجر به تغییرات قیمت شود. پس توجه به اقتصاد بزرگ و تحولات سیاسی کشورهای پرنفوذ، کلید درک بهتر بازار و معامله‌گری موفق‌تر است.

با دارایی اصلی خود وارد معامله نشوید

هرگز نباید دارایی‌های اصلی و ضروری زندگی مانند ملک، خانه و وسیله نقلیه را برای ورود به بازارهای مالی تبدیل به پول کرد. بازارهای مالی همواره پر ریسک و غیرقابل پیش‌بینی هستند.

برای موفقیت در ترید با دارایی اصلی خود وارد معامله نشوید
برای موفقیت در ترید با دارایی اصلی خود وارد معامله نشوید

سرمایه‌گذاری دارایی‌های اصلی زندگی در بازار مالی می‌تواند منجر به از دست رفتن آن‌ها شود. این بازارها تنها برای سرمایه‌گذاری پس‌اندازها و دارایی‌های غیرضروری مناسب است. پس هرگز نباید دارایی‌های اصلی زندگی را در معرض خطر قرار داد.

ارزان بخرید

کلید موفقیت در ترید، تمرکز روی خرید ارزان است نه فروش گران. باید همه تلاش خود را معطوف به یافتن نقاط کف خرید و ورود ارزان کرد. حتی در شرایط عادی بازار هم می‌توان با خرید در نقاط پایین و فروش در نقاط بالاتر، به سود دست یافت. پس تمرکز بر روی نقاط ورود ارزان کلید موفقیت در معامله‌گری است و نه صرفاً انتظار فروش گران.

به اندازه توانتان سرمایه‌گذاری کنید

معامله‌گر موفق باید با میزان سرمایه‌ای شروع کند که توانایی مدیریت آن را از نظر روانی و فنی داشته باشد.

اگر معامله‌گر مراحل آموزش، برنامه‌ریزی و آمادگی روانی را به درستی طی کرده باشد، می‌تواند سرمایه بزرگ‌تری را مدیریت کند. در غیر این صورت، ورود با سرمایه‌ای بیش از ظرفیت‌های فنی و روانی، می‌تواند منجر به شکست شود.

پس برای موفقیت در ترید، هماهنگی سرمایه با توانمندی‌ها، مهم‌ترین نکته در موفقیت معامله‌گران حرفه‌ای است.

برای موفقیت در ترید، نسبت به بازار، بروز باشید

آشنایی با اصطلاحات تخصصی حوزه ارزهای دیجیتال برای درک صحیح اخبار و اطلاعات این حوزه بسیار ضروری است. برخی از این اصطلاحات تخصصی معانی متفاوتی نسبت به مفهوم لغوی خود دارند.

بنابراین آشنایی با مفاهیم پرکاربرد مانند فاد، فومو، کف قیمت، سقف قیمت و غیره برای درک صحیح رویدادها و تحلیل درست بازار ضرورت دارد. این آشنایی به معامله‌گران کمک می‌کند تا از اطلاعات در دسترس به بهترین شکل بهره‌برداری کنند.

برای موفقیت در ترید نسبت به بازار، بروز باشید
برای موفقیت در ترید نسبت به بازار، بروز باشید

به دنبال کنترل رفتار خود باشید، نه بازار!

تفاوت اصلی معامله‌گران حرفه‌ای و مبتدی، در میزان دانش، تجربه و توانایی کنترل رفتار است و نه سرمایه. معامله‌گران حرفه‌‌ای به جای واکنش‌پذیری، بر پیش‌بینی و تحلیل تمرکز می‌کنند و دنبال راه‌حل‌های ماورائی نیستند.

با تلاش، یادگیری و تجربه، هر مبتدی‌ای می‌تواند به یک حرفه‌ای تبدیل شود. مهم این است که به معامله‌گری اعتیاد پیدا نکند و همیشه رفتار خود را کنترل کند.

پس کلید موفقیت در ترید، کسب دانش، مهارت و توانایی کنترل رفتار است و نه دنبال جادوگری برای موفقیت بودن.

حواستان به پروژه‌های تازه باشد

سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و توکن‌های تازه، نیازمند دقت و بررسی عمیق است. همیشه اخبار مرتبط با توکن‌های جدید بسیار جذاب و وسوسه‌برانگیز است. اما قبل از مشارکت در عرضه‌های اولیه یا ایردراپ‌ها، حتماً باید تحقیقات کافی انجام داد تا مطمئن شویم پروژه معتبر است.

چرا که خطر سرمایه‌گذاری در پروژه‌های کلاهبردار و غیرواقعی بسیار بالاست. پس برای موفقیت در ترید، تنها پس از بررسی‌های لازم، می‌توان تصمیم‌گیری کرد.

برای موفقیت در ترید حواستان به پروژه‌های تازه باشد
برای موفقیت در ترید حواستان به پروژه‌های تازه باشد

کپی ترید

کپی تریدینگ یکی دیگر از ابزارهای مفید برای تریدرهای مبتدی و حرفه‌ای به منظور کسب سود و موفقیت در ترید است.

همان‌طور که از نام این استراتژی مشخص است، کپی تریدینگ به معنای کپی کردن معاملات و تصمیمات سرمایه‌گذاری تریدرهای حرفه‌ای و موفق است.

با استفاده از کپی تریدینگ، تریدرهای مبتدی و تازه‌کار می‌توانند با کپی کردن استراتژی‌های سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، به سوددهی و موفقیت در ترید برسند.

به عنوان مثال کپی تریدر با اعتماد به تصمیم تریدر اصلی، مقدار مشخصی از یک ارز دیجیتال را خریداری می‌کند.

کپی تریدینگ می‌تواند به دو شکل انجام شود:

  • دستی و توسط خود کپی تریدر
  • خودکار و توسط سیستم

در هر دو حالت، کپی تریدر تصمیمات تریدر حرفه‌ای را تقلید می‌کند.

کپی تریدرها می‌توانند ترید مورد نظر خود را از پلتفرم‌های معاملاتی مانند بینگ ایکس (BingX) انتخاب و استراتژی‌های خود را در اکانت معاملاتی خود اعمال کنند.

جمع بندی

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود شما در بلندمدت به یک تریدر حرفه‌ای و موفق تبدیل شوید، داشتن صبر و پشتکار پیوسته است. لازم است روی کار خود تمرکز کنید و آن را به‌عنوان سرگرمی یا وقت‌گذرانی در نظر نگیرید.

حرفه‌ای‌ها همواره تلاش می‌کنند بهترین عملکرد را از خود نشان دهند که این تلاش مستمر منجر به موفقیت در ترید برای آن‌ها شده است. پس برای موفقیت در این حرفه، صبر، پشتکار و تمرکز لازم است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا